2022 Skoda Fabia; yeni nesil Türkiye’deki ilk zamla tanıştı2022 Skoda Fabia

Mart ayında satışlarına başlanan 2022 Skoda Fabia, aradan geçen bir aylık zaman dilimi sonrasında fiyat artışıyla karşı karşıya.

Uzun süren bekleyişin ardından Türkiye pazarına geçtiğimiz mart ayı itibarıyla giriş yapan yeni jenerasyon Fabia, sahip olduğu silahlarla hiç olmadığı kadar iddialı. Fiyat/performans tarafında grubun öne çıkanlarından birisi olan model, tek motor ve üç farklı donanım seçeneği üzerinden kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Mart ayı itibarıyla 379.900 TL’den satışa sunulan 2022 Skoda Fabia ürün gamı, yaklaşık bir aylık zaman dilimi sonrasında ilk fiyat zammını gördü. Nisan ayı listelerine baktığımızda, versiyonlara göre değişmekle birlikte 10 bin TL’yi bulan artışlar kullanıcıları bekliyor olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Skoda’nın nisan ayı itibarıyla resmi kaynakları üzerinden paylaştığı liste şu şekilde;

1.0 TSI 95 PS Elite – 384.900 TL
1.0 TSI 110 PS DSG Elite – 432.400 TL
1.0 TSI 110 PS DSG Premium – 469.900 TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MQB A0 platformu üzerine geliştirilen Fabia, yeni platformla birlikte önceki nesline göre 111 milimetre daha uzun bir otomobil haline gelmiş durumda. Aracın 2.564 milimetrelik aks mesafesi değeri de beraberinde 94 milimetre gibi çok önemli bir artışı getiriyor ki bu da doğrudan bagaj alanı kısmında 50 litre olarak paylaşılan gelişimin temel sebepleri arasında. Standart olarak 380 litrelik bagaj hacmiyle gelen Fabia, bu alanda sınıfının lideri olarak sahneye çıkıyor. Koltukların pasif hale getirilmesi durumunda 1.190 litrelik bir alan yakalamak da mümkün. Skoda, yeni nesille birlikte Fabia’nın iç yaşam alanında da elini çok ciddi oranda güçlendiriyor. Artırılan ebatlar sayesinde 380 litrelik bagaj hacmi sunar hale gelen otomobilin sınıf liderliğini ele aldığı bir mücadele bizi bekliyor. Yaşam alanında da daha ferah kullanıcı deneyimini getirecek olan bu artışlara paralel olarak, yeni Fabia’da sunulan panoramik cam tavan özellikle arka tarafta oturan kullanıcıların standartlarını yüksek oranda etkileyecek.

Güvenlik konusu da dördüncü nesille birlikte Fabia’da sınıf atlıyor. Artık dokuz hava yastığıyla gelen kompakt sınıf temsilcisinde son teknoloji aktif ve pasif asistan destekleri kullanıcıları bekliyor. Adaptif hız sabitleyici, şerif takip asistanları, trafik levhaları ve yaya algılama gibi desteklerin dışıda otomatik park asistanı da Fabia’yı teknoloji klasmanında yeni bir noktaya taşıyacak. Fabia’nın Türkiye’de satışa sunulan 1.0 litrelik turbo motor 95 ve 110 PS’lik iki farklı güç seçeneğinde versiyonu da kullanıcıları bekliyor. Bu versiyonların tork değerleri de sırasıyla 175 Nm ve 200 Nm olarak değişiklik gösteriyor. Bu kombinasyonda otomatik şanzımanı tercih etmek isteyenlerinse 110 beygirlik versiyona yönelmesi gerekecek. 1.0 litrelik motorda Fabia’nın yakaladığı en yüksek sürat değeriyse 205 km/s.

İlgili video

Read More