2022 Kia Sportage; merakla beklenen yeni jenerasyon Türkiye’de satışa sunuldu [Video]

Şubat ayıyla birlikte Türkiye satışları başlayan 2022 Kia Sportage, iki farklı donanım seçeneğiyle birlikte karşımıza çıkıyor.

2021 yılının Kia için önemli tanıtımlarından birisi de Sportage’ın yeni nesliydi. Amerika merkezli olarak gerçekleştirilen lansman sonrasında Eylül 2021’de Avrupa versiyonu lanse edilen beşinci nesil, kuzeni Tucson’dan geri kalmayan tasarım evrimiyle ilgi çekmeyi başardı. Bir süredir Avrupa’da satışta olan ürün gamı, şubat ayıyla birlikte Türkiye’de de listelerdeki yerini alıyor. Pazara tek motor ve iki farklı donanım seviyesiyle giriş yapan 2022 Kia Sportage, 829.900 TL’lik başlangıç fiyatına sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 Kia Sportage fiyat listesi

Şubat ayı itibarıyla açıklanan listedeki iki versiyon şu şekilde;

Yeni Sportage 1.6L (Benzin-m.hybrid) 150 PS DCT 4×4 – 829.900 TL
Yeni Sportage 1.6L (Benzin-m.hybrid) 150 PS DCT 4×4 – 919.900 TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkanlarıyla 2022 Kia Sportage

Toplamda 4.509 milimetre uzunluğunda olan yeni Sportage, 4.500 milimetre uzunluk değeriyle gelen Tucson ile hemen hemen aynı olacak. Standart olarak 591 litrelik bagaj hacmi vadeden modelin koltukları pasif hale getirildiğinde bu değer 1.780 litreye kadar esneklik gösteriyor. Referans almak adına bu bölümde de Tucson’a baktığımızda 598 litrelik bagaj hacminin sunulduğunu görüyoruz. Bu değerlerin bir önceki nesile göre ise uzunlukta 30 milimetre aks mesafesinde ise 10 milimetre daha iyi olduğu da atlanmamalı. Bagaj hacmi tarafında da eski Sportage’a göre yüzde 10’u bulan artış söz konusu.

Aracın Avrupa versiyonlarının kaputunun altında, şarj edilebilir hibrit ve mild hibrit seçeneğinin yanında dizel motor da listede. Şu aşamada Türkiye’de sunulan 1,6 litrelik motor, mild-hybrid temelli 150 PS’lik güç ve 250 Nm tork değerleriyle geliyor. Bu motorla 0’dan 100′ hızlanmasını 9,6 saniyede tamamlayabilen modelin erişebileceği maksimum sürat ise 189 km/s. Önümüzdeki süreçte dizel motor ve giriş seviyesi niteliğindeki Cool donanım paketiyle de satışa sunulacak olan yeni Sportage, halihazırdaki iki paketle güncel beklentileri karşılayan donanımlar barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Listede; Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 3 kademeli ısıtmalı ve soğutmalı ön koltuklar, 12,3 inçlik full dijital gösterge bilgi ekranı, 12,3 inçlik multimedya eğlence sistemi(alt paketlerde 8 inçl), Geri görüş kamerası, Çevre görüş kamera sistemi, Elektrikli ve hafızalı bagaj kapağı, Akıllı hız sabitleyici, Ön çarpışma engelleme asistanı, Kör nokta çarpışma önleme sistemi, Arka park çarpışma önleme asistanı, Otoyol sürüş asistanı, Şerit takip asistanı, Şeritte kalma asistanı, yokuş kalkış ve iniş desteği gibi parçalar öne çıkıyor.

Read More