2021’in ekspertiz tablosunda pert kayıtlı araçların çokluğu dikkat çektiOtomobil ekspertiz

Ekspertiz sektörünün önemli kuruluşlarından Pilot Garage, 2021 yılında elde ettiği verilerle pazar dinamikleriyle ilgili önemli bir tablo ortaya koyuyor.

Arkamızda bıraktığımız 2021 yılında, özellikle son çeyrekte hareketli geçen ikinci el pazarında, aynı oranda oto ekspertiz sektöründe de hareketlilikler görüldü. Yıl sonuyla birlikte otomotiv sektöründen gelen rakamsal verilerin önemli bir tarafını da bu pazar oluşturuyor. Ekspertiz sektörünün önemli kuruluşlarından birisi olan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, 2021 yılında elde ettikleri önemli bilgileri kısa süre önce paylaştı. 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe giren ikinci el araç ticaretine ilişkin yeni yönetmeliğin de etkisiyle 2021 yılında oto ekspertiz sektörünün tekrar rekor kırdığını dile getiren Emre, satılan yaklaşık 7,5 milyon ikinci el araçtan yüzde 70’inin ekspertiz işlemi gördüğünü ifade etti. Emre’nin paylaştığı veriler arasında ise pert kayıtlı araçların yüksek oranı dikkat çekiyor.

İkinci el otomobil ekspertiz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekspertiz işlemlerinde yüzde 14’lük pert oranı

Ekspertiz işlemi gerçekleştirdikleri araçların genel verileriyle ilgili konuşan Cihan Emre; “2021 yılı ikinci el araç pazarında, gözlemlerimize göre yılın geneline baktığımızda en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller gördü. 1 yaşına kadar olan modellerde satışlar, stok problemleri yüzünden 2020’ye göre ortalama yüzde 80 arttı. Sıfır kilometre ve 3 yaşa kadar çok düşük kilometreli araçlarda, yaptığımız ekspertiz işlemlerinde 2021 yılında da tıpkı 2020’de olduğu gibi hiç olmadığı kadar değişen/boyalı parçaya rastladık. Yine yapılan check-up ve ekspertizlerde ortalama her 100 araçtan 14’ünün pert (ağır hasarlı) olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Asli mesleği otomobil alım satımı olmayanların kar etme iştahı dolandırıcılıkları da her geçen gün artırıyor.” açıklamasını yaptı. Araç satın alacaklara hatırlatmalar da yapan Emre; “Sıfır kilometre de olsa, 30 yaşında da olsa mutlaka TSE Belgeli kurumsal noktalarda detaylı bir kontrolden geçirme işlemini öneriyoruz.” dedi.

Read More