2021’de Dünyayı hangi Android sürüm yönetti!


Android 12 daha yeni uyanmaya başlıyor ve Android‘in bu yeni sürümünün kullanıcıların çoğunluğuna ulaşması biraz zaman alabilir. Açıkçası düşündüğünüzde bir yıl eski Android 11 sürümünün dağıtım açısından en popüler işletim sistemi olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ne yazık ki, veriler aksini gösteriyor.

Google, son birkaç yılda güncelleme dağıtım sürecini iyileştirmek için Android OEM’lerle birlikte çalıştı. Samsung, OnePlus, Xiaomi ve hatta Oppo gibi markalar daha hızlı yeni güncellemeler sunma taahhüdünü sundular. Android 12 için veriler burada kullanılamadı çünkü henüz yeteri kadar veriye ulaşılamadı.

2021’de Dünyaya Android 10 Hâkim Oldu!

2021’de Google’ın Android Stüdyosu, 2019’un Android 10‘larını akıllı telefonlarda Android İşletim Sistemi’nin en çok kullanılan sürümü olarak ilan etti. Evet, Android’in dünya çapında en yaygın kullanılan sürümü Android 10!

Android Studio’da kullanıcı dağılımı ise şöyle; Android 10‘un genel olarak yüzde 26,5’lik bir payla dünyanın en yaygın kullanılan Android işletim sistemi olduğu kesinleşti. 2020’nin Android 11’i yüzde 24,2’lik toplam payla ikinci sırada yer alıyor, Android 9 Pie sürümü genel olarak yüzde 13,7’lik bir payla üçüncü sıraya sahip.

Bununla birlikte, dağılım, tüm uygun iPhone‘ların güncellemeyi yepyeni modellerle aynı gün aldığı Apple’ın iOS dağılımından hala uzak. Ayrıca Apple, 6 yıla varan yazılım desteğiyle sektöre öncülük ediyor. Örneğin, 2015 iPhone 6S kısa süre önce yeni iOS 15 güncellemesini aldığında, o dönem hiçbir Android telefon 2018’den sonra herhangi bir güncelleme alamadı.

Read More

Yorum yapın