1999 yılında yayınlanan Fight Club filminin sonu değiştirildi! Biraz gecikmiş bir karar


Gelmiş geçmiş en popüler filmler arasında yeri olan Fight Club ilginç bir olayla tekrar gündemde. Dünyaca ünlü kült film Fight Club, büyük ölçüde filmin sonuyla meşhur. Ancak Çin’de filmin son sahnesinde değişik yapıldığı ortaya çıktı.

Film genel olarak anarşist bir tema işliyor. Ancak bu durum Çin’e ters gelmiş olacak ki filmin sonuna müdahale edilmiş.

1999 yılında yayınlanan Fight Club filminin sonu değiştirildi! Biraz gecikmiş bir karar

FIGHT CLUB’s ending for the Chinese release (on Tencent Video) was changed to this and now I’m waiting for someone to fanfic a sequel based on this censored ending. pic.twitter.com/zYB0bY3Dlp

— Courtney Howard @ #Sundance (@Lulamaybelle) January 24, 2022

Fight Club’ın sonunda Edward Norton’un canlandırdığı karakter hayali ikinci kişiliğini öldürüyor. Ardından binalara yerleştirdiği bombaların patlayışını izliyor. Ancak Çin’de bu sahte kaldırılmış ve onun yerine ekrana bir yazı geliyor:

“Tyler’ın ipuçlarını takip eden polis planın farkına vardı. Suçluları tutukladı. Bombaların patlamasını engelledi. Mahkemeden sonra Tyler akıl hastanesine gönderilerek tedavi gördü. 2012’de hastaneden taburcu edildi.”

Son sahnede kapitalizm karşıtı anarşist mesajlar verilmesi Çin hükümetinin şiddetle karşı çıktığı bir şey. Bu sebeple son sahne bu kadar uzun zaman geçse bile müdahale ile değiştirilmiş. 

Read More

Yorum yapın